понеделник, 13. јули 2020. Вести денес: 146
home Фудбал

Поразителна статистика за фудбалерите на Манчестер јунајтед

Поразителна статистика за фудбалерите на Манчестер јунајтед

Во последните 10 години само еден тим е полош од Манчестер јунајтед во реализација на удари од 11 метри. Играчите на Манчестер Јунајтед не постигнаа 17 пенали од 58, односно имаат реализација од (70,7%), пренесува „Дејли меил“.

Од екипите кои моментално играат во Премиер лигата, само Норвич изведувал полошо пенали – промашија 16 од 43, односно имаат реализација од 62,8%.

Најдобрите во оваа статистичка категорија во последната дека од Англиското фудбалско првенство се играчите на Вест Хем кои имаат постигнато 35 од 40 (87,5%), односно само пет промашени пенали. (МИА)