вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 173
home Фудбал

Поранешен вардарец го постигна голот на вечерта во ЛШ (ВИДЕО)

Поранешен вардарец го постигна голот на вечерта во ЛШ (ВИДЕО)

Вечерва беа одиграни седум натпревари од првото квалификациско коло во Лигата на шампиони, а најголемо изненадување направи шампионот на Црна Гора, Сутјеска, која одигра 1-1 на гостувањето кај Слован Братислава.

Во самиот финиш на мечот се случуваше вистинска лудница, откако Андраж Шпорар во 82. минута погоди за домаќините за водство од 1-0, а потоа поранешниот вардарец, Дамир Којашевиќ со прекрасен удар од 25 метри ги постави конечните 1-1.

Фудбалерите на Ференцварош славеа со 2-1 против бугарски Лудогорец. Шампионот на Унгарија одлично го отвори мечот, а по шест минути успеа да поведе преку Н’Гуен.

Минимална предност од 1-0 домаќините имаа до 31. минута, кога гостите успеаа да израмнат, по што во 65. Минута Зубков ги постави конечните 2-1 за домаќините.

Останати резултати:

Партизани – Карабаг 0-0
БАТЕ – Пиас 1-1
Шериф Тираспол – Сабуртало Тбилиси 0-3
Дундалк – Рига 0-0
Линфилд – Розенборг 0-2

Извор: Спорт 1

Коронавирус