недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 68
home Фудбал

Поради смртоносниот вирус: Кина ги одложи сите фудбалски натпревари

Поради смртоносниот вирус: Кина ги одложи сите фудбалски натпревари

Кина ги прекина сите фудбалски натпревари од домашното првенство, вклучувајќи ја и највисоката кинеска Супер лига, како одговор на ширењето на смртоносниот вирус што ги зафати сите провинции во таа држава.

-Почетокот на сезоната 2020 ќе биде одложен за сите нивоа и сите видови на фудбал низ целата земја, соопшти Кинескиот фудбалски сојуз, за да го заштити здравјето на навивачите и играчите.

Сезоната на „CSL“ требаше да почне на 22-ри февруари.

Коронавирус