недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 16
home Фудбал

Покетино задоволен од високата победа над Црвена ѕвезда

Покетино задоволен од високата победа над Црвена ѕвезда

Тренерот на Тотенхем, Маурисио Покетино, изрази задоволство по убедливиот триумф (5:0) над Црвена ѕвезда во натпреварот од 3. коло на Лигата на шампионите.

Тој смета дека овој резултат ќе му ја врати самодовербата на тимот која беше разнишана во последно време.

– Резултатот беше важен од две причини: да се врати самодовербата на тимот и да се освојат три бода. Беше многу важно, јас сум многу задоволен. Пријатно е чувството по ваков резултат. Станува очигледно дека сè што ни требаше беше само време. И сега ние мора да продолжиме да одиме напред чекор по чекор, истакна Покетино.

Оваа година ги започнавме подготовките за сезоната доцна, но ова не може да биде изговор. Ако доцните, тогаш треба да забрзате. Не е можно да се одложува во нашата професија. Но, главната работа е да останеме мирни, а не да ја драматизираат ситуацијата. Насмевка како одговор на тешкотиите, одржувајте позитивен став и надеж за следните натпревари, додаде тренерот на Тотенхем.

По три кола во Б-групата од Лигата на шампионите, Тотенхем има четири бода и е на второто места зад лидерот Баерн Минхен кој собра максимални девет бода.

Коронавирус