четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Покетино за својата иднина: Ова е прашање од милион долари

Покетино за својата иднина: Ова е прашање од милион долари

Поранешниот тренер на Тотенхем, Маурисио Покетино изјави дека сè уште не знае каде ќе работи во иднина.

-Ова е прашање од милион долари и секој ден го прашувам мојот асистент (се смее): кога ќе се вратиме, кој клуб? Големиот Хорхе Грифа рече кога имав 16 или 17 години:

„Маурисио, фудбалот ќе те одведе таму каде што сака, а не таму каде што ти сакаш. Имај доверба и стори сè што е потребно за да се исполни подготвената одлука што ќе ја донесе фудбалот“.

Мислам дека најважно е да се биде подготвен и отворен до моментот кога фудбалот ќе одлучи каде да ме упати, додаде Покетино. (МИА)