вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 53
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски од Штип

home Фудбал

Погба сака да го напушти Јунајтед

Погба сака да го напушти Јунајтед

Играчот од средниот ред на Манчестер јунајтед, Пол Погба може да замине во Јувентус. Според „Calciomercato.com“ Погба сепак сака да го напушти Манчестер јунајтед, а враќањето во клубот од Торино е неговиот приоритет.

Како потенцијални идни клубови на Погба се издвојуваат и Реал Мадрид, Барселона и ПСЖ.

За да го продаде Погба, Манчестер јунајтед ќе треба да ја намали цената што клубот ја постави на играчот од средниот ред минатото лето. Ниту еден од клубовите не е подготвен да плати 150 милиони евра за Французинот. Можеби трансфер би се случил со откупна клаузула од 100 милиони евра.

Покрај тоа, Погба сака плата во висина од околу 20 милиони евра годишно.

Претходно беше објавено дека Јунајтед планира да ја активира опцијата за продолжување на договорот со Погба до 2022 година.

Коронавирус