среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Погба останува без клуб, Реал Мадрид се откажува од трката за Французинот?!

Погба останува без клуб, Реал Мадрид се откажува од трката за Французинот?!

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Пол Погба повеќе не е во трансфер плановите на Реал Мадрид, кралскиот клуб се откажал од трката за 28-годишниот Французин поради неговите високи финансиски барања.

Според „Марка“, и покрај тоа што трансферот на Погба во Реал Мадрид може да се случи како слободен играч, мадридскиот гигант не е подготвен да ги задоволи потребите на играчот од средниот ред за личен договор. Фудбалерот игра за Манчестер Јунајтед од 2016 година. Според порталот „Трансфермаркт“, пазарната вредност на играчот е 60 милиони евра.

Договорот на Погба со клубот истекува во летото 2022 година. Оваа сезона Пол Погба одигра 13 натпревари за Манчестер Јунајтед, на кои имаше 7 асистенции. Исто така е јасно дека играчот од средниот ред повеќе нема да игра до крајот на оваа календарска година.

Коронавирус