вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Почина познат македонски фудбалер

Почина познат македонски фудбалер

Со омилената фамилијарна слика на сега покојниот Јордан Ражанков ја објавуваме жалната вест за неговото починување во 81 година од животот во Лос Анџелес, во Соединети Американски Држави, пишува спортм.мк

Ретко кој од повозрасните фудбалски потковани штипјани не знае за Јордан Ражанков кој во дресот на Брегалница ги доживеа звездените моменти на својата фудбалска кариера. Почетоците во пеесетите години на минатиот век му беа со другарите како што милуваше да ги нарекува „егејци“ кои го натераа на фудбалската игра. Најпрвин во сувото корито на реката Отиња со „парталава“ топка а подоцна на градскиот терен покрај Брегалница.

Тренери му беа повозрасните играчи, за да подоцна дојдат вистинските„учители“ на фудбалската игра. Ги мина сите пионерско – младински категории се до сениорскиот статус во Брегалница.

Извор: СПОРТМ.МК

Коронавирус