четврток, 23. март 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Почина легендарниот шпански фудбалер

Почина легендарниот шпански фудбалер

Легендарниот шпански фудбалер Енрике Катро Квини почина денеска на 68 годишна возраст по срцев удар, објави „Марка“.

Според информациите во шпанскиот весник, поранешниот голгетер на Спортинг Хихон и Барселона паднал близу до неговиот дом во Хихон, а Итната помош помошта неуспешно се обидела да го реанимира.

Квини играше за Спортинг 15 години и пет пати беше најдобар стрелец на шпанското првенство.

За Барселона одигра четири сезони.

loading...