четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 174
home Фудбал

Почетокот на турнирот во Лигата на нации ќе биде одложен

Почетокот на турнирот во Лигата на нации ќе биде одложен

Почетокот на фудбалскиот турнир Лигата на нации, закажан за септември и октомври, ќе го одложи пандемијата на коронавирус, пренесува „Индепендент“.

Според британскиот весник, Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), заедно со Европската фудбалска унија (УЕФА), во моментов разгледуваат две опции за календарот на меѓународни натпревари.

Според поранешните, поради одложувањето на средбите во ноември и декември 2020 година, секоја земја ќе одигра три до шест натпревари.

Исто така, се размислува за создавање дополнителни прозорци за состаноци на репрезентациите во ноември 2020 година, како и во март, јуни и септември 2021 година.

Коронавирус