вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 50
home Фудбал

Почетино: Сонувам за Реал

Почетино: Сонувам за Реал

Поранешниот менаџер на Тотенхем, Маурисио Почетино, кој последните неколку месеци беше поврзуван со голем број врвни клубови во Европа, а неодамна и Барселона, изјави дека не добил такви понуди. Само Бенфика и Монако излегоа со специфични понуди за Аргентинецот.

Почетино додаде дека не може да работи со сегашниот претседател на Каталонците, Пепе Марија Бартомеу и призна дека неговиот сон е еден ден да го води Реал Мадрид.

– Не ми беше понудено да станам тренер на Барса. Не го гледам Бартомеу. Вечерав со Рамон Планес затоа што сме пријатели со него многу години – од 2009 година, кога тој започна да работи во Еспањол. Немав понуди од ПСЖ, ниту од Јувентус, ниту од Интер. Ми се јавија од Бенфика и Монако. Немам причина да лажам за тоа. Не знам дали некогаш ќе го водам Реал, но секако ова е мојот сон. Ако не и најголемиот, ова е еден од најдобрите клубови во светот. Секој има свој список на соништа. Јас не се разликувам, рече Почетино во интервју за „Марка“.