четврток, 25. февруари 2021. Вести денес: 13
home Фудбал

По три децении Наполи победи во првиот дуел од полуфинална пресметка во полуфиналето од Купот на Италија

По три децении Наполи победи во првиот дуел од полуфинална пресметка во полуфиналето од Купот на Италија

Наполи го совлада Интер со 1:0 синоќа на гостински терен во полуфиналето од фудбалскиот Куп на Италија. За клубот од Неапол, ова е прва победа по 29 години во првата полуфинална средба. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас го одигра целиот натпревар за победничката екипа.

Реваншот е на 5 март во Неапол.

Од 1991 година, Наполи играше пет пати во полуфиналетофиналето, три пати загуби, а два пати одигра нерешено.

Наполи има пет трофеи во Копа Италија – во сезоните 1961/62, 1975/76, 1986/87, 2011/12, 2013/14.

Во второто полуфинале вечер од 20:45 часот Милан е домаќин на Јувентус.

Коронавирус