четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Фудбал

ПМФЛ: Без победник на дербито во Тетово

ПМФЛ: Без победник на дербито во Тетово

Нерешено 1:1 заврши дербито на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига, одиграно попладнево во Тетово меѓу Шкендија и Шкупи.

Пред ова коло, ова беше дуел на двете првопласирани екипи, но по денешната победа на Македонија ЃП, „лавовите“ се најдоа на втората позиција.

Резултати:

Академија Пандев – Пелистер 3:2
Работнички – Македонија ЃП 1:3
Шкендија – Шкупи 1:1
Силекс – Беласица 0:1
Струга Трим Лум – Ренова 1:0.

Вчера, Борец – Вардар 0:2.

Табела: Шкендија 26 бода, Македонија ЃП 25, Шкупи 24, Борец 19, Струга Трим Лум 19, Вардар 16, Силекс 14, Работнички 13, Пелистер 12, Академија Пандев 10, Ренова 8, Беласица 8.

Коронавирус