петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Пјаниќ може да оди во Челзи или Интер

Пјаниќ може да оди во Челзи или Интер

Играчот за врска Миралем Пјаниќ може да ја напушти Барселона за време на летниот преоден рок. „Диарио Спорт“ пишува дека Челзи и Интер веќе оствариле контакт со каталонскиот клуб во врска со можниот трансфер на 31-годишниот фудбалер.

Лондонскиот клуб минатото лето покажа интерес за играчот. Интер ја цени вештината на Пјаниќ и верува дека тој ќе му помогне на тимот, кој штотуку ја освои титулата во лигата, да стане уште посилен.

Пјаниќ е подготвен да остане во Барса, бидејќи е сигурен дека сепак ќе добие шанса да се докаже. Ако Роналд Куман остане во тимот, тогаш улогата на Пјаниќ во Барселона нема да стане позначајна. Играчот за врска прима многу голема плата, а управата на клубот не сака да го задржи ваквиот договор за играч кој скоро никогаш не влегува на теренот.

Најуспешна опција за Барселона е изнајмување на Пјаниќ, бидејќи сега цената на играчот драматично падна.

Пјаниќ разговарал со Куман за ситуацијата. Конечната одлука за иднината на играчот ќе биде донесена во јуни.

Босанецот оваа сезона настапи на само 17 натпревари во Примера.

Коронавирус