вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 72
home Фудбал

Пирес: Емери е најдобар трансфер на Арсенал

Пирес: Емери е најдобар трансфер на Арсенал
epa06757424 (FILE) - Arsenal's manager Arsene Wenger (R) reacts next to Paris Saint-Germain's head coach Unai Emery (L) during the UEFA Champions League group A soccer match between Paris Saint-Germain and Arsenal FC at the Parc des Princes Stadium in Paris, France, 13 September 2016 (reissued 23 May 2018). English Premier League side Arsenal FC have appointed Spanish coach Unai Emery to replace Arsene Wenger as their new manager, the club announced on 23 May 2018. EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Арсенал го направи најдобриот трансфер во текот на летото со назначувањето на Шпанецот Унаи Емери на функцијата менаџер, смета поранешното крило на тимот, Роберт Пирес. Шпанецот го наследи Арсен Венгер на клупата.

– Најдобар трансфер на клубот за мене е оној на менаџерот Унаи Емери. Секако дека беа привлечени и некои многу добри фудбалери. Но Емери победуваше во Франција. Победуваше и во Шпанија. Тој е искусен и се надевам дека соработката меѓу него и Арсенал ќе биде успешна и за двете страни, рече Пирес.

Емери дебитираше, иако неофицијално, во саботата со победа од 8:0 против петолигашот Борам Вуд.

МИА

Коронавирус