недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 33
home Фудбал

Пике поради повреда ќе паузира подолго време

Пике поради повреда ќе паузира подолго време

Одбранбениот фудбалер на Барселона Жерар Пике на вчерашниот натпревар против Еспањол го повреди коленото и можно е да биде надвор од терените подолго време.

Шпанскиот „АС“ објави дека Пике може да паузира еден месец, но прво ќе се почекаат деталните лекарски прегледи, а потоа ќе се знае точно колку ќе трае закрепнувањето.

Пике сигурно ќе пропушти во претстојниот реванш од полуфиналето на Кралскиот куп против Валенсија и дуелот од Примера со Гетафе.

Токму Пике го постигна голот на натпреварот со Еспањол на десетина минути пред крајот и спречи пораз на Барселона.

Коронавирус