понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 13
home Фудбал

Перишиќ ги мина лекарските прегледи во Баерн, се чека официјализирање на трансферот

Перишиќ ги мина лекарските прегледи во Баерн, се чека официјализирање на трансферот

Играчот од средниот ред на Интер, Иван Перишиќ е близу до трансфер во Баерн. Тој веќе ги помина медицинските тестови, пренесува „Билд“.

– Ќе се обидам да дадам се од себе за да му помогнам на клубот, рече 30-годишниот Хрват.

Претходно се појавија информации дека тимот од Минхен ќе плати пет милиони евра за годишно изнајмување на играчот од средниот ред. Една година подоцна, Баерн ќе го купи трансферот на Перишиќ.

Минатата сезона хрватскиот репрезентативец настапи на 45 натпревари за Интер, постигна девет гола и забележа четири асистенции.

Неговиот сегашен договор со италијанскиот тим важи до 30 јуни 2022 година, а платата му е околу четири милиони евра годишно.