петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 22
home Фудбал

Перез веќе бара замена за Лопетеги

Перез веќе бара замена за Лопетеги

Шефот на Реал Мадрид, Флорентино Перез размислува за варијанти за тренерскиот пост на Хулен Лопетеги, кој може да биде отпуштен при продолжување на лошите резултати.

Според шпанските медиуми  помеѓу опциите за иден тренер на „Кралскиот“ клуб се поранешниот менаџер на Челзи, Антонио Конте, но и Жозе Мурињо, чија позиција на „Олд Трафорд“ останува несигурна. Друго име за кое се шпекулира е Сантијаго Хернан Сколари, кој во моментов е на чело на вториот тим на „Кралевите“, а опции се уште Французите Лоран Блан и Арсен Венгер. Првиот за последно беше на чело на ПСЖ, а вториот си замина од Арсенал на крајот на минатата, по над 20 години во клубот.

Перез имал најголема желба за Масимилиано Алегри, кој сепак е цврсто на чело на Јувентус, кој се претставува прекрасно оваа сезона.

Во зависност од резултатите на Реал против Леванте, Викторија Плзен и Барселона ќе се реши и судбината на сегашниот тренер Лопетеги, под чие раководство Реал е без успех во четири последователни натпревари во сите натпреварувања без одбележан гол, а во само еден од нив не запиша пораз.

МИА