вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 93
home Фудбал

Пепе се врати во Порто

Пепе се врати во Порто

Централниот дефанзивец Пепе премина во тимот на Порто како слободен агент, објави португалскиот шампион на неговата официјална страница. Договорот на 35-годишниот дефанзивец е до летото 2021 година.

Пепе веќе го носеше дресот на Порто помеѓу 2004 и 2007 година, а потоа оди во Реал Мадрид за сума од 30 милиони евра.

Во 2017 година, португалскиот репрезентативец потпиша со Бешикташ, за кој одигра 52 натпревари и реализираше 7 гола. На крајот од минатата година, играчот и турскиот тим одлучија да ја прекинат соработката по заеднички договор.

За репрезентацијата на Португалија, Пепе има 103 натпревари и 7 гола, а во 2016 година, исто така, го освои Европското фудбалско првенство.

Коронавирус