вторник, 21. март 2023. Вести денес: 90
home Фудбал

Пеп Гвардиола заминува од Манчестер Сити

Пеп Гвардиола заминува од Манчестер Сити

Шпанскиот медиуми пишуваат дека Пеп Гвардиола се подготвува за напуштање и на Премиерлигата, но и на континентот

„Имав среќа од прва рака да видам колку луѓето во Њујорк го сакаат фудбалот. Тоа е град кој навистина ми се допаѓа, а со години зборувам дека пред американскиот фудбал има светла иднина“ рече Шпанецот.

Тоа дополнително ги подгреа шпекулациите дека наскоро би можело да стане тренер во Њујорк, клуб кој може да се нарече филијала на Манчестер Сити.

Тренерската кариера на Гвардиола беше во Барселона, Баерн Минхен и Манчестер Сити, а често споенува дека во Европа нема клуб кој му е предизвик.

loading...