петок, 23. јули 2021. Вести денес: 92
home Фудбал

Пеналите кобни за Манчестер Јунајтед, Виљареал освојувач на Лига Европа

Пеналите кобни за Манчестер Јунајтед, Виљареал освојувач на Лига Европа

Фудбалерите на Виљареал ја освоија првата голема европска титула, откако беа подобри од Манчестер Јунајтед по пенал рулетот 1-1 ( 11-10 пен.) , во финалето на Лигата на Европа.

Морено прв донесе предност за „жолтата подморница“ уште во првиот дел, а Јунајтед се врати преку Кавани во вториот.

Иако „ѓаволите“ имаа уште неколку шанси, не успеаја да постигнат гол, па Виљареал слави по казнените удари.

Ова е најголем клупски успех во Европа уште од освојувањето на двата трофеи во Интертото купот.

Коронавирус