четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 114
home Фудбал

Пелистер го доби дербито против Вардар, Шкендија го совлада Силекс

Пелистер го доби дербито против Вардар, Шкендија го совлада Силекс

Фудбалерите на Пелистер со 2:0 триумфираа попладнево во Битола во „вечното“ дерби против актуелниот шампион Вардар, додека лидерот Шкендија со гол во финишот го совлада Силекс во Тетово со 2:1.

ПМФЛ-25. коло/резултати:

Пелистер – Вардар 2:0 (Маневски 17 минута, 87 пенал)

Работнички – Борец 2:1 (Ѓурѓевиќ 83, 90+1 – Адили 82)

Шкендија – Силекс 2:1 (Нафиу 63, Ибраими 86 – Ѓорѓиев 76)

Шкупи – Ренова 1:2 (Адеми 82 – Јашароски 8, Мишковски 68)

Струга Трим – Беласица 3:1 (Ристевски 18, Цаке 27, Каланоски 53, автогол – Цаке 88, автогол)

Македонија ЃП – Академија Пандев 1:2 (одиграно во сабота)

Табела: Шкендија 56, Шкупи 46, Македонија ЃП 41, Струга Трим 37, Работнички 36, Борец 33, Пелистер 32, Академија Пандев 31, Вардар 27, Ренова 27, Силекс 26, Беласица 14. (МИА)

Коронавирус