петок, 27. мај 2022. Вести денес: 108
home Фудбал

Пејтон Чик прва Американка во македонскиот женски фудбал

Пејтон Чик прва Американка во македонскиот женски фудбал

Актуелниот шампион во македонската женска фудбалска лига „Каменица Саса“ ги засили своите редови пред пролетниот дел од сезоната со Американката Пејтон Чик.

Шампионот од Македонска Каменица објави дека Чик успешно ги минала медицинските прегледи и со неа е потпишан едногодишен договор.

Чик е прва американска фудбалерка, која ќе настапува во македонскиот женски клупски фудбал, а минатата година играше за израелскиот второлигаш „Хапоел Рајана“.

„Со доаѓањето на Пејтон добиваме повеќе на квалитет по крилните позиции. Со своето искуство очекуваме пролетниот дел да ни помогне да бидеме уште посилни и резултатски поуспешни“, соопшти „Каменица Саса“.

Коронавирус