среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 14
home Фудбал

Панатинаикос исфрлен од Европа на три години

Панатинаикос исфрлен од Европа на три години

Атински Панатинаикос нема да може да настапува во европските натпреварувања во наредните три години, соопшти Европската фудбалска унија (УЕФА).

ПАО е суспендиран поради долгови кон играчите кои во почетокот на месецов штрајкуваа зашто не им се исплатени парите од минатата година.

ПАО доби опомена од УЕФА во декември со обрвска до први март да ги регулира своите долгови, но не успеа во тоа.

Исто така, најстариот грчки клуб е казнет од страна на домашната лига со три бода поради долг кон поранешниот дефанзивец Јенси Вемер, а ќе мора да плати и казна од 100.000 евра.