сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Озил сака да ја заврши кариерата во Арсенал

Озил сака да ја заврши кариерата во Арсенал

Минатата сезона навивачите на Арсенал се прашуваа дали една од ѕвездите на тимот, Месут Озил ќе остане долго време. На крајот Германецот го продолжи договорот, неколку месеци пред неговото истекување и сега е поврзан со „топџиите“ до 30 јуни 2021 година. Но, тој не гледа проблем да остане и подолго.

Играчот од средниот ред неодамна наполни 30 години и откри дека тој се гледа како активен уште долго време. И нема ништо против да го помине ова време во клубот од Северен Лондон.

– Зошто да не ја завршам кариерата во Арсенал? Млад сум, едвај на 30 години. Во фудбалот се е можно, но јас сум среќен да играм за голем клуб како Арсенал. Едноставно уживам во престојот тука и навистина си се замислувам како ја завршувам мојата кариера овде. Можам да играм уште многу долго време. Мислам дека на 38 години е добро да прекинам со кариерата. Сигурно, ако се чувствувам добро, можам да сум на највисоко ниво до 35-36, изјави Озил за „Ивнинг Стандард“.