петок, 29. јули 2022. Вести денес: 23
home Фудбал

Ова се најскандалозните фудбалски трансвери, Фиго втор на листата

Ова се најскандалозните фудбалски трансвери, Фиго втор на листата

Престижниот спортски портал „ЕСПН“ го претстави рејтингот на најскандалозните фудбалски трансфери. Тој е предводен од Мо Џонстон од Нант во Ренџерс во 1989 година. На втората позиција е трансферот на Луис Фиго од Барселона во Реал Мадрид.

Топ 10 скандалозни трансфери според „ЕСПН“:

1. Мо Џонстон – Од Нант во Ренџерс

2. Луис Фиго – од Барселона во Реал Мадрид

3. Сол Кембел – од Тотенхем Хотспур во Арсенал

4. Роберто Баџо – од Фиорентина во Јувентус

5. Јохан Кројф – од Ајакс во Феенорд

6. Ешли Кол – од Арсенал во Челзи

7. Робин ван Перси – од Арсенал во Манчестер јунајтед

8. Џон Робертсон – од Нотингем Форест во Дерби

9. Карлос Тевез – од Манчестер јунајтед во Манчестер сити

10. Џон Оби Микел – од Манчестер јунајтед во Челзи.

Коронавирус