сабота, 15. август 2020. Вести денес: 82
home Фудбал

Ова се 10 најплатени тернери во светот, ќе се изненадите кој е на првото место (ФОТО)

Ова се 10 најплатени тернери во светот, ќе се изненадите кој е на првото место (ФОТО)

Управата на Тотенхем за новиот тренер, Жозе Мурињо за годишна плата ќе треба да одвои вртоглава сума од 17,5 милиони евра, со што ќе биде еден од најплатените тренери во светот.

Според шпанска „Марка“, „Специјалниот“ и покрај вртоглавата сума ќе се најде само на петтото место на листата на најплатени тренери.

Веднаш сите би помислиле дека најплатен е тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, но тоа не е така. Најплатениот тренер и прв на листата е Диего Симеоне, со вкупна сума од 41 милион евра по сезона, сума која е речиси дупла од останатите ренери на големите клубови.

Во продолжение листата од 10-те најплатени тренери:

10 – Antonio Conte – Inter (11 milion euro)
9 – Carlo Ancelotti – Napoli (12 milion euro)
8 – Leonardo Jardim – Mónaco (13 milion euro)
7 -Jurgen Klopp – Liverpool (13 milion euro)
6 – Fabio Cannavaro – Guangzhou Evergrande (15 milion euro)
5 – José Mourinho – Tottenham (17.5 milion euro)
4 – Zinedine Zidane – Real Madrid (21 milion euro)
3 – Ernesto Valverde – Barcelona (23 milion euro)
2 – Pep Guardiola – Manchester City (24 milion euro)
1 – Diego Simeone – Atlético de Madrid (41 milion euro)

Коронавирус