вторник, 2. март 2021. Вести денес: 140
home Фудбал

Ова е првиот клуб од Луксембург кој забележал победа во Лигата на Европа

Ова е првиот клуб од Луксембург кој забележал победа во Лигата на Европа

Дуделанж го совлада АПОЕЛ со 4:3 вчеравечер на гостувањето во Никозија во натпревар од 1. коло од групната фаза од Лигата на Европа. Според прес-службата на УЕФА, ова е првиот тим од Луксембург кој забележал победа во групната фаза на второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа.

Во групата „А“ од ЛЕ, уште играат Карабах и Севилја.

За потсетување, во минатата сезона Дуделанж освои еден бод во групата од Лига Европа. (МИА)

Коронавирус