среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Остварување на соништата од детството: Подолски се враќа во клубот од неговиот роден град

Остварување на соништата од детството: Подолски се враќа во клубот од неговиот роден град

Легендарниот германски напаѓач Лукас Подолски би можел да се врати во клубот од родниот град.

После години отсуство и играње за најдобрите клубови во Европа, време е да си одам дома. Германскиот напаѓач доби неколку понуди, но една изгледа особено примамлива.

Според италијанскиот стручњак за фудбалски трансфери Фабрицио Романо, Подолски е во преговори со Горник и наскоро би можел да стане нов член на полската прва лига.

Иако пристигнаа неколку интересни понуди од целиот свет, од Турција и Катар до Мексико и Бразил, тој сепак ја претпочита опцијата да се врати дома. И според последните информации, Горник само го чека неговиот конечен одговор.

Подолски во неколку наврати изјави дека на крајот од својата кариера би сакал да игра за Горник, чиј навивач е уште од дете. Полди е роден во блискиот Гливице и се преселил во Германија на две години. Сепак, врските со татковината останаа силни, иако тој со години беше надеж на Германскиот национален тим.

Тој забележа 130 настапи и 49 погодоци за Германската фудбалска репрезентација, а во 2014 година ја освои светската титула со нив.

Во својата богата фудбалска кариера, Подолски играше за Келн, Баерн, Арсенал, Интер и Галатасарај, а последните две сезони ги мина во Висел Кобе во Јапонија и Анталајаспор во Турција.