недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Официјално: Самсоненко го продаде Вардар за 32.500 евра!

Официјално: Самсоненко го продаде Вардар за 32.500 евра!

Најтрофејниот фудбалски колектив во Македонија, Вардар кој за прв пат во домашниот шампион игра во втората лига, од вчера има нов сопственик откако на Македонската берза беа продадени 100 акции по цена од 20.000 денари за акција, пишува Фактор.

Целата трансакција изнесува 32.520 евра, односно два милони денари.

Продавач на акциите е РК Вардар чиј сопственик е рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко.

Со купувањето на Вардар, новиот сопственик ги презеде и долговите на „црвено-црните“ кои изнесуваат околу три милиони евра.

Неофицијално, нов сопственик на ФК Вардар е скопската компанија „Блу Скај“, која пред два месеци се договорија со градот Скопје да го преземат управѕувањето на клубот, а исто така и ги презедоа долговите на клубот.

Коронавирус