среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

ОФИЦИЈАЛНО: Два мега траснфери- Челзи и Реал Мадрид си разменија големи ѕвезди

ОФИЦИЈАЛНО: Два мега траснфери- Челзи и Реал Мадрид си разменија големи ѕвезди

Реал Мадрид доби нов голман, Челзи доби нов играч од средниот ред.

Во Мадрид официјално пристигна Тибо Куртоа, додека во Лондон пристигна Матео Ковачиќ. Овие трансфери и двата клуба ги објавија на своите официјални сајтови.

Трансферот на Куртоа од Челзи во Реал ќе чини меѓу 35 и 40 милиони евра. Сините од Лондон долго време правеа проблеми за трансферот на Куртоа, чекаа да најдат вистинска замена, но влегувањето на Ковачиќ во приказната ги омекна луѓето од Лондон. А Куртоа го исполни својот син и потпиша за Реал Мадрид шестгодишен договор, до 2024 година.

Тој беше решен да замине во Реал, во Мадрид му живеат и децата, а за да го помогне трансферот тој одби и да тренира со Челзи и започна еден вид на штрајк. А кога и менаџерот изврши притисок трансферот се реализираше.

Од друга страна, покрај добрата оштета со оглед што Куртоа одби да го продолжи договорот, Челзи го доби и Матео Ковачиќ на најмалку една година.

Ковачиќ не беше задоволен од улогата во Реал Мадрид, а на Челзи му беше потребен таков играч, што сигурно ќе го направи Маурицио Сари многу задоволен.

Коронавирус