вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 14
home Фудбал

Од 17. мај се отвораат стадионите во Велика Британија

Од 17. мај се отвораат стадионите во Велика Британија

Британската влада најави делумно вражање на фудбалските фанови ширум стадионите во Англија од 17 мај.

Капацитетот ќе биде ограничен на максимум 10 илјади луѓе, објавил денеска премиерот Борис Џонсон.

Планот Борис Џонсон го претставил пред пратениците и предвидува враќање на гледачите на спортските настани, до четвртина од капацитетот на стадионот, но не повеќе од 10.000 луѓе. Во Англија на почетокот од декември на кратко беа отворени стадионите за до 4.000 гледачи, но поради појавата на нов, позаразен сој на вирусот, таа одредба наскоро е укината.

 

Коронавирус