сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 57
home Фудбал

Објавен датум за реваншот во Лигата на шампионите меѓу Јувентус и Лион

Објавен датум за реваншот во Лигата на шампионите меѓу Јувентус и Лион

Излезе официјален датум за едно од преостанатите полуфиналиња во Лигата на шампионите. Јувентус и Лион треба да го одиграат реваншот на 8 август. Првиот натпревар во Франција го добија домаќините со 1:0.

УЕФА е заинтересирана да стави крај на клупските турнири, а почетокот на август треба да се совпадне со крајот на локалните првенства.

Францускиот медиум „РМЦ“ цитира извори од европската централа, кои велат дека утрово се одржала средба помеѓу службените лица на раководното тело и претседателите на водечките европски земји.

Според овие извори, УЕФА ја објавила својата намера вториот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите меѓу Јувентус и Лион да биде на 8 август, под услов да има безбедност за играчите.

Сепак, сè уште нема јасност за форматот за преостанатите кола и дали тие ќе останат на два натпревари до крајот.

Коронавирус