среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

„Ново 20“: УЕФА не го постави 3 август како краен рок за завршување на првенствата

„Ново 20“: УЕФА не го постави 3 август како краен рок за завршување на првенствата

УЕФА негираше дека 3 август е датум на завршување на првенствата и куповите за сезоната 2019/20. Таквиот термин не е спомнат во ниту едно од официјалните соопштенија на УЕФА.

Неодамна, во различни извори, постојано се споменува дека УЕФА треба да го постави овој датум како краен за европските натпреварувања, првенства и пехари.

Во меѓувреме, кон средината на април, УЕФА веќе ги негираше овие извештаи, нагласувајќи дека работната група составена од претставници на организацијата, Здружението на европски клубови и Здружението на европски лиги, истражува различни опции за календарот и не одлучиле за обнова и / или завршување на тековната сезона.

Коронавирус