петок, 30. септември 2022. Вести денес: 70
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Фудбал

Нови проблеми за Шпанија, втор фудбалер позитивен на коронавирус

Нови проблеми за Шпанија, втор фудбалер позитивен на коронавирус

Дефанзивецот на Шпанија, Диего Љоренте, е позитивен на коронавирус, објавено е утрово на веб-страницата на тамошната фудбалска федерација. Фудбалерот ќе ја напушти базата на националниот тим и ќе оди во самоизолација.

Исто така, се посочува дека фудбалерите, според протоколот за коронавирус, ќе тренираат според индивидуална програма. Во исто време, паралелно ќе се подготвуваат и Брајс Мендес, Родриго Морено, Пабло Форналс и Карлос Солер. Овие играчи беа повикани во националниот тим, но тренираа одделно од останатите.

Претходно, капитенот на националниот тим Серхио Бускетс доби позитивен тест.

На ЕВРО 2020, Шпанците ќе играат во групата Е со селекциите на Полска, Словачка и Шведска. Турнирот ќе трае од 11 јуни до 11 јули.

Коронавирус