среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Фудбал

Нов рекорд и историско достигнување за Кристијано Роналдо

Нов рекорд и историско достигнување за Кристијано Роналдо

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигна гол синоќа на натпреварот од 25. коло на италијанскиот шампионат против Специја (3:0). За него, овој погодок беше 20-ти сезонава во Серија А.

Триесет и шестгодишниот Португалец стана првиот играч во историјата на фудбалот кој постигнал најмалку 20 гола во националната лига во 12 последователни сезони.

Претходно, Роналдо играше за Реал Мадрид, Манчестер јунајтед и Спортинг Лисабон.

Коронавирус