сабота, 10. април 2021. Вести денес: 52
home Фудбал

Ниту Барселона, ниту ПСЖ, Де Лихт оди во Јувентус

Ниту Барселона, ниту ПСЖ, Де Лихт оди во Јувентус

Еден од најталентираните светски фудбалери, холандскиот дефанзивец Матијас Де Лихт, кариерата најверојатно нема да ја продолжи во Барселона или ПСЖ, кои важеа за фаворити за неговиот потпис, ниту во Реал Мадрид, Баерн Минхен и Манчестер Јунајтед кои и тоа како беа заинтересирани, откако тој во последен момент решил да се пресели во Италија и тоа во дресот на Јувентус.

Според пишувањата на холандски „Телеграф“, составот од Торино ќе треба да му исплати 70 милиони евра на Ајакс, додека фудбалерот би заработувал неверојатни 20 милиони евра годишно.

Ако ова биде реализирано, Де Лихт би бил втор најплатен фудбалер во Серија А и тоа зад неприкосновениот и единствен, Кристијано Роналдо.

Коронавирус