вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Ништо од спектаклот: Незапаметено невреме го одложи дербито меѓу Бока и Ривер (ВИДЕО)

Ништо од спектаклот: Незапаметено невреме го одложи дербито меѓу Бока и Ривер (ВИДЕО)

Еден од потенцијално најдобри натпревари во светот, во финалето од Копа Либертадорес, меѓу Бока јуниор и Ривер Плата, е одложен поради невреме.

Натпреварот требаше да започне во 21 часот по локално време, но обилните врнежи од дожд не дозволија одигнување на овој натпревар.

Судиите излегоа на теренот, утврдија дека топката не може доволно да отскокне, а во тие моменти повторно започнало невреме, по што одложувањето било неизбежно.

Невремето денес го погоди Буенос Аирес, а обилните врнежи од дожд траеле неколку часа.

Дуелот ќе се игра утре, во 20 часот по средноевропско време, а реваншот е на програма на 24 ноември.

Коронавирус