петок, 29. септември 2023. Вести денес: 99
home Фудбал

Никој не го сака Алексис Санчез заради високата плата

Никој не го сака Алексис Санчез заради високата плата

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Алексис Санчез не може да најде нов клуб во летниот преоден рок. Според „Дејли мејл“ високата плата е причината поради која нема заинтересирани екипи з ауслигите на Чилеанецот.

Платата на Санчез е 300 000 фунти неделно. Тој добива уште 100 илјади за користење на неговиот имиџ. Ќе добие и бонус од пет милиони фунти ако излезе 30 пати во почетниот состав на сите натпреварувања. Толку ќе добие и неговиот агент Фернандо Фелисевич.

Покрај тоа, Санчез се потпира на разни бонуси, што ја зголемува неговата плата на 560 илјади фунти неделно.