сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Неверојатен фудбалски ден – не очекуваат четири мега фудбалски пресметки во четирите најквалитетни лиги

Неверојатен фудбалски ден – не очекуваат четири мега фудбалски пресметки во четирите најквалитетни лиги

Денеска ќе биде најлудиот фудбалски ден оваа сезона затоа што на програмата ќе имаме четири големи фудбалски дерби натпревари во најквалитетните европски лиги.

Дерби-денот стартува во 16:15 со популарното „Ел Класико“ меѓу Барселона и Реал Мадрид. Овој дуел важи за еден од најдобрите во Европа знаејќи го големото ривалство меѓу Мадрид и Каталонија.

Во Премиер лигата од 17:30 часот Манчестер Јунајтед го пречекува Ливерпул. Ова големо ривалство меѓу клубовите кои се најлути ривали во Англија датира уште од 1894 година. Јунајтед и Ливерпул се најтрофејни англиски клубови – „ѓаволите“ имаат 66 титули, а „црвените“ еден помалку.

Во вечерниот термин од 20:45 фокусот ќе биде вперен кон калчото. На програмата е популарното „Дерби д’Италија“ меѓу Интер и Јувентус. Исто така во истиот термин се игра и „Ле Класик“ во Лига 1 на „Велодром“ меѓу Олимпик Марсеј и ѕвездениот ПСЖ.