сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 19
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Фудбал

Нејмар со нов случај против Барселона

Нејмар со нов случај против Барселона

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар поднесе нова тужба против Барселона за неисплатени плати од 3,5 милиони евра, според шпанскиот весник „Ел Мундо“.

Напаѓачот на ПСЖ тврди дека претседателот на Каталонците, Пеп Марија Бартомеу намерно не му ги исплатил парите заради трансферот во францускиот гигант.

Нејмар веќе води постапка против Барса, што е за бонус за продолжување на договорот од 43,6 милиони евра. Исто така, инсистира на дополнителни 10% камата на оваа сума.

Барселона, од друга страна, тврди дека Бразилецот должи пари како дел од договорот за продолжување на договорот, а кон тоа се додаваат и 8,5 милиони евра за изгубени добивки и отштета.

Судскиот спор следува во позадина на обидите на Блаугранас да го врати Нејмар, кој беше продаден на ПСЖ во летото 2017 година за рекордни 222 милиони евра.

Парламентарни избори 2020