сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 50
home Фудбал

Нејмар: Сакам да играм заедно со Роналдо

Нејмар: Сакам да играм заедно со Роналдо

„Сакам да играм со Кристијано Роналдо. Веќе сум играл со одлични играчи како Лионел Меси и Килијан Мбапе, но сè уште не со него “, изјавил Нејмар за еден француски магазин.

Роналдо наводно престанал да биде фаворит во соблекувалната на Јувентус и се споменува неговото заминување од клубот, особено ако не успее да обезбеди место во Лигата на шампионите со неговиот тим. ПСЖ често се споменува во истиот контекст како еден од клубовите што е доволно финансиски моќен да го донесе.

Нејмар, кој неодамна го продолжи договорот со ПСЖ до летото 2025 година, навива за ваков исход.

„Наскоро ќе наполнам 30 години и задоволен сум од сработеното во кариерата. Би сакал да го освојам Светскиот куп со Бразил, тоа е мојот најголем сон, но и сè што можам да направам со ПСЖ “, рече тој и додаде:

“Никогаш немав омилен европски клуб, дури ни кога бев дете. Гледав фудбал поради sвездите како Зидан, Лампард, Руни или Бекам. Тоа се типовите играчи што ги сакав”, рече тој.

Тој исто така зборувал за неговите омилени натпревари во кариерата.

“Секој е посебен и имаше многу важни игри и важни трофеи. Играта со Аталанта минатата сезона беше многу добра. Бев многу среќен затоа што играта беше многу емотивна. Што се однесува до националниот тим, на почетокот беше моето омилено деби против САД, затоа што постигнав гол. Со Сантос тоа беше натпревар во кој ја освоивме Копа Либертадорес, а со Барселона го освоивме финалето во Лигата на шампионите. Доживеав важни моменти во секој клуб”, изјави Нејмар.

Коронавирус