среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 148
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Нејмар е најплатен играч во Лига 1

Нејмар е најплатен играч во Лига 1

Изданието L’Equipe објави рангирање на најплатените играчи во фудбалскиот шампионат на Франција. Во топ 20 на рангирањето има 18 играчи на ПСЖ.

Најмногу во Лига 1 добива Нејмар, напаѓачот на парискиот тим – 4,083 милиони евра месечно. Второто место на рангирањето го зазеде соиграчот на Нејмар, Лионел Меси со 3,375 милиони евра месечно. На третата позиција е уште еден напаѓач на ПСЖ – Килијан Мбапе со 2,22 милиони евра месечно.

За одбележување е дека меѓу 20-те најплатени играчи во лигата, освен фудбалерите на ПСЖ се двајцата членови на Монако, Висам Бен Једер (15. место, 650 илјади евра месечно) и Франсеск Фабрегас (18. место, 600 илјади евра месечно).

Коронавирус