понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Фудбал

Не праша само Киелини колку платил Реал: Италијански новинар мавташе со 50 евра после пеналот, исфрлен од Бернабе (ВИДЕО)

Не праша само Киелини колку платил Реал: Италијански новинар мавташе со 50 евра после пеналот, исфрлен од Бернабе (ВИДЕО)

Мино Тавери беше исфрлен од Сантијаго Бернабе откако ги провоцираше фановите на Реал Мадрид, мавтајќи со банкнота од 50 евра, алудирајќи на контроверзниот пенал со клубот од шпанската престолнина го елиминираше Јувентус.

Откако Мајкл Оливер досуди контроверзен пенал за Реал во 93 минута, пенал од кој Шпанците го исфрлија Јувентус, новинарот на италијанскиот Медиасет, Мино Тавери извади банкнота од 50 евра и мавташе кон фановите на Реал Мадрид.

Јувентус на крилата на фантастичниот Марио Манџукиќ, кој даде два гола, имаше 3:0 во Мадрид во реванш мечот од четвртфиналето од Лигата на шампионите и сигурни продолженија. Но, Оливер во судиското продолжение, после стартот на Бенатија над Васкез, покажа кон белата точка, Роналдо даде гол и обезбеди полуфинале за Реал. Според многу судиски експерти, тоа бил контроверзен пенал кој не би го осудиле.

Бурно беше во новинарската ложа, каде што Тавери беше посебно исфрустриран, па извади банкнота од 50 евра и ја покажуваше на фановите на Реал, алудирајќи дека ги потплатиле судиите. Дојде и до вербален судир, а обезбедувањето за секунда се појави во ложата и го опкружија Тавери, па го исфрлија од стадионот.

Овој италијански новинар не е единствен кој гестикулираше како тимот од Мадрид ги потплатил судиите. Тоа го направи и Џорџо Киелини од Јувентус, кој после досудениот пенал ги праша фудбалерите на Реал колку ги платиле судиите.

Коронавирус