вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 124
home Фудбал

Не е крај: Буфон доби повик кој не се одбива

Не е крај: Буфон доби повик кој не се одбива

Искусен чувар на мрежата нема намера да ја заврши својата кариера.

Прославениот голман Џанлуиџи Буфон (43) во вторникот објави дека по втор пат ќе го напушти Јувентус на крајот на сезоната.

Трофејниот голман изјави дека сè уште не е сигурен дали напуштањето на „Старата дама“ за него значи крај на кариерата или ќе најде нова мотивација за да ја продолжи својата брилијантна кариера во понудата што ќе пристигне.

Кариерата ја започна во Парма, а освен една сезона помината во ПСЖ, своите најдобри денови ги мина на голот на тимот од Торино, за кој бранеше од 2001 до 2018 година, а потоа и од 2019 година до денес.

Според шпанските медиуми, Буфон ќе биде на голот на Барселона од следната сезона! Каталонскиот гигант, наводно, контактирал со Џиџи и му понудил место како резервен голман, кој ќе го замени Марк-Андре тер Штеген доколку е потребно.

Во исто време, се тврди дека клубот од Камп Ноу е подготвен да го продаде Нета, со цел да го олесни буџетот на клубот.

ЕУРО 2020

Македонија