среда, 8. декември 2021. Вести денес: 108
home Фудбал

Натпреварот на Тотенхем против Лејтон за Карабао Купот е откажан поради коронавирус

Натпреварот на Тотенхем против Лејтон за Карабао Купот е откажан поради коронавирус

Англиски Тотенхем нема да игра против нисколигашот Лејтон за пресметката меѓу двата тима од Карабао купот, што требаше да се одржи денес (22.09) во 19:00 часот по македонско време. Причината е што има позитивни тестови за коронавирус во Лејтон. Според непотврдени информации – тие се над 15.

„Спарс“ требаше да го посетат тимот, но стадионот на тимот од четвртото фудбалско ниво во Англија е целосно затворен, а играчите веќе се во карантин поради контакт со заразените. Сè уште не е јасно дали натпреварот ќе биде презакажан или Тотенхем ќе продолжи официјално.

Тоkmu елитниот клуб плати за тестовите што ги направи Лејтон по неговиот последен натпревар во Лига 2.

Коронавирус