среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 40
home Фудбал

Наполи ќе потпише шестгодишен договор со Осимен

Наполи ќе потпише шестгодишен договор со Осимен

Калчолигашот Наполи се договори со францускиот фудбалски прволигаш Лил за трансферот на напаѓачот Виктор Осимен. Според „Л’Екипе“, неаполитанците ќе потпишат шестгодишен договор со 21-годишниот Нигериец.

Официјализирање на трансферот се очекува да се случи в петок (31 јули).

Во сезоната 2019/20, Осимен одигра 38 натпревари за Лил, постигна 18 голови и шест асистенции.

„Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на фудбалерот на 27 милиони евра.

Коронавирус