вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 49
home Фудбал

Наместо пари, одбра останување во Барселона: Сакам да успеам тука

Наместо пари, одбра останување во Барселона: Сакам да успеам тука

Американскиот фудбалер Серџињо Дест (20) пристигна во Барселона минатото лето од холандскиот гигант Ајакс.

Талентираниот десен бек не покажа многу во својата прва сезона на Камп Ноу, а приказни за неговото заминување од клубот веќе започнаа ова лето.

Младиот фудбалер го привлече интересот на бројни клубови. Тој повторно се поврза со Баерн, што го одби поради Барселона минатото лето, и имаше неколку многу примамливи понуди на масата.

Новинарот на каталонскиот спорт, Тони Хуанмарти откри кои три клуба го сакале американскиот фудбалер во минатото и дека тој ги одбил сите

Арсенал, Борусија Дортмунд и Монако го сакаа 20-годишен фудбалер во своите редови. Некои од нив нудеа и многу подобри финансиски услови отколку што има Дест во Барселона, но тој не сака да си замине.

„Сакам да успеам во Барселона“, се зборовите со кои Дест ги одби сите други понуди што пристигнаа на неговата адреса.

Серџињо Дест одигра вкупно 41 натпревар за Барселона во сите натпреварувања минатата сезона и имаше учинок од три гола и една асистенција.

Договорот со каталонскиот клуб на Дест е до јуни 2025 година и неговата моментална вредност на пазарот е 30 милиони евра.

Коронавирус