четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 180
home Фудбал

Најсрамниот пораз на Милан: Загуби од најлошиот тим во историјата на фудбалот

Најсрамниот пораз на Милан: Загуби од најлошиот тим во историјата на фудбалот
epa06684309 Benevento's Pietro Iemmello (C) scores the goal during the Italian Serie A soccer match AC Milan vs Benevento Calcio at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 21 April 2018. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Милан го претрпе најсрамниот пораз во својата историја откако на домашен терен загуби од Беневенто со 0-1.

За потсетување, Беневенто е најлошиот тим во историјата на фудбалот откако во својата дебитантска сезона во Серија А ги загуби првите 13 натпревари.

И таков противник синоќа си замина со трите бода од гостувањето на Сан Сиро.

Единствениот гол го постигна Јемело во 29. минута. Беневенто оваа сезона ќе има подобар биланс во дуелите со Милан бидејќи нивната прва пресметка заврши без победник – 2-2.