сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 108
home Фудбал

Најдобар меѓу најдобрите – стручното жири го избра Буфон

Најдобар меѓу најдобрите – стручното жири го избра Буфон

Легендариот чувар на мрежата на Јувентус и италијанската репрезентација Џиџи Буфон е прогласен за најдобар голман во историјата, од стручното жири чии членови се 18 легендарни голмани.

Буфон доби седум гласа, два повеќе од Лав Јашин, а на третото место заврши Дино Ѕоф. По еден бод освоија Бенкс, Касиљас, Мајер, Мазуркиевич, Рожерио Сени, Тафаеел и Шмајхел.

Стручното жири, меѓу другите, го сочинуваа Мануел Нојер, Жулио Цезар, Петер Шмајхел, Габор Кираљи, Сантијаго Кањизарес и други.

Коронавирус